Waga i wzrost partnerów, a materac dla dwojga

Waga i wzrost partnerów, a materac dla dwojga

Wybierając materac dla dwojga, pod uwagę należy wziąć szereg czynników takich, jak chociażby waga oraz wzrost każdego z partnerów. W poniższym artykule znajdziecie garść przydatnych porad związanych z tym zagadnieniem, które ułatwia Wam dobór idealnego produktu.


Długość materaca powinna być dopasowana do wzrostu wyższej osoby. Najlepiej by była ona o około 20 centymetrów większa od tego parametru. Przykładowo, gdy partner ma 190 centymetrów wzrostu, idealny materac dla niego powinien mierzyć 210 centymetrów.


Z większym wzrostem zwykle wiąże się również wyższa masa ciała. Jeżeli u obojga parterów jest ona zbliżona, a co więcej – mają oni podobne preferencje odnośnie przyjmowanej najczęściej podczas snu pozycji ciała, mogą się oni zdecydować na jeden materac o tej samej twardości. Parametr ten oznaczany jest literą H oraz cyfrą od 1 do 4. Im jest ona wyższa, tym dla osób o większej masie ciała przeznaczony jest dany materac. Największą popularnością cieszą się materace w wersji H2 oraz H3.


Gdy waga partnerów znacząco się różni, do wyboru mają oni trzy rozwiązania:

  • Kupno dwóch osobnych materacy, każdy o wybranej twardości. Produkty z tej samej serii, kupione u jednego producenta będą miały identyczną wysokość, więc nie musimy obawiać się o powstawanie niewygodnych przestrzeni między nimi.
  • Zakup jednego materaca o stopniu twardości dopasowanym do osoby cięższej.
  • Zaopatrzenie się w jeden, wspólny materac stworzony specjalnie dla par. Tworzą go dwa osobne, o dwóch różnych stopniach twardości na każdej połowie. Po jednej z nich materac jest twardy, po drugiej ma średnią twardość. Najczęściej spotykane materace w wersji „specjalnie dla par”, to modele kieszeniowe, których główną część stanowią sprężyny kieszeniowe, uginające się indywidualnie tylko pod wpływem nacisku. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dokładnie dopasowują się do konkretnej sylwetki, nie przenoszą drgań wywołanych zmianą pozycji jednej osoby na stronę partnera oraz nie występuje tu efekt staczania się osoby lżejszej w kierunku cięższej.