Jaką twardość materaca wybrać?

Jaką twardość materaca wybrać?

Twardość materaca to jedna z najważniejszych jego cech. Związane jest to z faktem, że to właśnie ona wpływa na komfort naszego wypoczynku. By mieć pewność, że sen będzie w pełni wydajny, a my każdego ranka będziemy budzili się wypoczęci, materac nie może być ani zbyt sztywny, ani zapadać się pod ciężarem śpiącej na nim osoby. Poniżej garść przydatnych porad, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji.


W przeszłości uważano, że im materac jest twardszy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Przekonanie to pochodzi z czasów, gdy do wyboru mieliśmy wersalki i modele wypełnione sprężynami bonellowymi starego typu, aktualnie też można jeszcze spotkać się z tym mitem. Za twardy materac podpiera nasze ciało wyłącznie w kilku miejscach. Na skutek tego, naczynia są w nich zbyt mocno uciskane, co utrudnia przepływ krwi, mogąc wywoływać na przykład drętwienie palców i nóg. Długotrwałe spanie na takim materacu może powodować trwałe skrzywienie kręgosłupa.


Niekorzystne dla naszego zdrowia jest także spanie na materacu zbyt miękkim. Nasz kręgosłup nienaturalnie się wówczas wygina, a przestrzenie między dyskami są jednorodnie ściśnięte. W konsekwencji tego, nie są w stanie przyjmować płynów niezbędnych do regeneracji po całodziennym obciążeniu.


Materac o odpowiednio dopasowanej twardości powinien w jak największym stopniu odciążać kręgosłup. Musi on mu także gwarantować możliwość przybrania, naturalnego, lekkiego wygięcia w pozycji na wznak oraz linii zbliżonej do prostej w pozycji na boku.


Twardość materaca dobiera się głównie do masy ciała użytkownika, ale oczywiście wzrost i osobiste przyzwyczajenia też mają znaczenie. Poszczególne rodzaje materaców mają różne stopnie twardości oznaczone symbolem H. Osobom o wadze nie przekraczającej 60 kg polecane są materace miękkie oznaczone symbolem H1. Dla osób w przedziale wagowym od 60 do 80 kg zaleca się materace średnio twarde oznaczane jako H2. W przypadku użytkowników o masie ciała między 80 a 110 kg dobrym wyborem są materace z oznaczeniem H3 czyli twarde. W przypadku osób ważących powyżej 110 kg poleca się materace bardzo twarde czyli H4.


Waga to nie jedyna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę kupując materac o odpowiedniej twardości. Ważną rolę odgrywa tu także wzrost (jeśli nasza waga oscyluje blisko którejś granicy, to będąc osobami wysokimi możemy wybrać model bardziej miękki, gdyż masa ciała rozkłada się na większej powierzchni) oraz przyjmowane w trakcie snu pozycje i przyzwyczajenia. Gdy najczęściej śpimy na boku, postawmy na materac bardziej miękki, a kiedy wolimy wypoczywać na brzuchu lub plecach, zdecydujmy się na twardszy model.