Wersalka czy materac?

Wersalka czy materac?

Przed tego typu dylematem stają wszystkie pary urządzające swoje mieszkanie. Niestety, w niektórych sytuacjach jego metraż nie pozwala na zaaranżowanie osobnej sypialni, w związku z czym są oni zmuszeni do kupna mebla rozkładanego. Poniżej garść przydatnych informacji, które rozwieją wszelkiego rodzaju wątpliwości związane z meblami przeznaczonymi do spania.


Tradycyjne modele wersalek mają w swoim wnętrzu wkład sprężynowy, który tworzy jednolitą powierzchnię. W związku z tym działają one niemalże identycznie, co materace bonellowe – ruch przenosi się tu po całym posłaniu, co jest w szczególności niewygodne, gdy śpi się we dwoje (jak bowiem pokazują badania, każdy z nas w ciągu jednej nocy zmienia swoją pozycję 30, a nawet 40 razy!). Co więcej, chcąc spać blisko siebie, jesteśmy skazani na zapadanie się w miejscu zgięcia mechanizmu. Niska cena takich mebli jest związana ze stosowanymi do ich produkcji drutami kiepskiej jakości oraz cienką warstwą ochronną. Sprawia to, że na powierzchni posłania bardzo szybko zaczynają tworzyć się trwałe odkształcenia wpływające negatywnie na jakość snu oraz kondycję naszego kręgosłupa. Zniszczone, nierówne łóżko nie zapewnia bowiem stosownego podparcia dla układu szkieletowego. Nieprawidłowe podparcie kręgosłupa zmusza do pracy mięśnie mające za zadanie utrzymać prawidłowe krzywizny układu szkieletowego. Zbyt obciążone mięśnie powodują bóle i sprawiają, że rano budzimy się z uczuciem „połamania.” Do wad wersalek zaliczyć można także niską jakość obicia – zewnętrzna warstwa tego typu mebli ma tendencję do niszczenia się, przez co traci swój estetyczny wygląd, a na jej powierzchni zaczynają się tworzyć szkodliwe odkształcenia. Mówiąc krótko, wersalka to mebel, który sprawdzi się wyłącznie do siedzenia.


Jeżeli nie mamy możliwości kupna tradycyjnego łóżka z materacem, godną polecenia alternatywą dla wersalki jest sofa. Zwykle tego typu meble posiadają dużą powierzchnię do spania, a po rozłożeniu ich powierzchnia jest równa, co gwarantuje komfortowy sen dla dwojga.


Osoby, które mogą sobie pozwolić na swobodną aranżację sypialni, zaopatrzyć mogą się na przykład w materac kieszeniowy, którego warstwa wewnętrzna składa się z systemu walcowatych sprężyn, z których każda zamknięta jest w osobnej przegródce. Pracują one w pełni samodzielnie, na skutek nacisku ciała, co gwarantuje posłaniu elastyczność punktową. W konsekwencji, ruch jednej osoby nie przenosi się na stronę partnera, a każda z osób ma zagwarantowane idealne podparcie kręgosłupa.