Materac dla pary - jeden wspólny czy dwa osobne?

Materac dla pary - jeden wspólny czy dwa osobne?

Partnerzy między którymi jest duża różnica wagi lub mają oni zgoła odmienne preferencje, często mają problem z kupnem materaca do swojej sypialni. Jak się jednak okazuje, do wyboru mają oni aż trzy różne rozwiązania gwarantujące każdemu z nich w pełni komfortowy wypoczynek.


Pierwsza propozycja to jeden materac, którego twardość będzie dopasowana do osoby cięższej. Parametr ten oznacza się literą H oraz cyfrą od 1 do 4. Materace H1 to modele miękkie, przeznaczone dla osób o wadze do 60 kg, H2 – średnio twarde, sprawdzą się u osób ważących między 60 a 80 kg, H3 – twarde, to idealne rozwiązanie dla klientów w przedziale wagowym od 80 do 110 kg, a H4 – bardzo twarde, są produktami skierowanymi dla osób, których waga przekracza 110 kg. Największą popularnością cieszą się wersje H2 oraz H3.


Drugie rozwiązanie to jeden materac stworzony specjalnie dla par. Składa się on z dwóch osobnych materacy o dwóch różnych stopniach twardości na każdej połowie materaca. Po jednej jest ona duża, po drugiej natomiast – średnia. Bardzo popularne są specjalne materace dla par w wersji modeli kieszeniowych. W materacach kieszeniowych główną warstwę stanowią sprężyny kieszeniowe, które uginają się indywidualnie jedynie w miejscach nacisku ciała, dokładnie dopasowując się do konkretnej sylwetki. Ciężar partnera nie wpływa tutaj na komfort snu drugiej osoby. Nie musi się ona obawiać o staczanie się w kierunku tej, której waga jest większa. Dodatkowo partnerzy nie wybudzają się wzajemnie, ponieważ ruchy wywołane zmianą pozycji snu, nie są przenoszone na całą powierzchnię materaca.


Alternatywą dla opisanych powyżej rozwiązań są dwa osobne materace. Dają one możliwość stuprocentowego dobrania parametrów do potrzeb każdego z partnerów. Sprawdzą się u osób o dużej różnicy wagi, wzrostu, a także preferencji odnośnie twardości oraz ulubionej pozycji do snu.