Masa ciała i wzrost, a twardość materaca

Masa ciała i wzrost, a twardość materaca

Wybierając materac, który znajdzie się w naszej sypialni, pod uwagę bierzmy zarówno jego cenę, jak i materiał, z którego został wykonany. By korzystanie z niego było w pełni komfortowe, musi być on także odpowiednio twardy. Parametr ten należy dopasować do naszej wagi oraz wzrostu. Jak to zrobić? Odpowiedź – poniżej.


Ogólne założenie mówi, że im masa ciała jest wyższa, tym materac powinien być twardszy. Spotkać możemy się z modelami o następujących oznaczeniach:

  • H1 – materace miękkie przeznaczone dla osób, których waga nie przekracza 60 kg.
  • H2 – materace średnio twarde tworzone z myślą o użytkownikach ważących między 60 a 80 kg.
  • H3 – materace twarde dla osób o wadze pomiędzy 80 a 110 kg.
  • H4 – materace bardzo twarde dla użytkowników, których waga jest większa niż 110 kg.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że powyższe przedziały są uproszczone. Jeżeli nasza waga wynosi, przykładowo, 82 kg możemy mieć dylemat, czy zaopatrzyć się w materac z oznaczeniem H2 czy może bardziej odpowiedni będzie H3? Pomocny w podjęciu ostatecznej decyzji może być kolejny parametr, jakim jest wzrost. Ciężar ciała osoby wyższej będzie się podczas snu rozkładał na większej powierzchni niż w przypadku użytkownika niższego, o identycznej wadze. W takiej sytuacji, mogą się oni zdecydować na produkt o mniejszej twardości. Materac twardszy lepiej sprawdzi się natomiast wówczas, gdy preferujemy wypoczynek na boku – wówczas nasz ciężar ciała rozkłada się na mniejszej powierzchni.


Warto tu również wspomnieć o parametrze, jakim są strefy twardości (może być ich od 3 do nawet 7). Zakup materaca z kilkoma strefami warto rozważyć w sytuacji, gdy najczęściej śpimy w jednej pozycji. Strefy twardości dostosowywane są pod wzrost średni. Użytkownicy o niskim wzroście powinni natomiast zwrócić szczególną uwagę na umiejscowienie ciała na materacu. Biodra powinny się tu znajdować na wysokości najtwardszej strefy, która znajduje się mniej więcej na środku.