Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla pary?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla pary?

Każdy z nas ma inne preferencje, jeśli chodzi o sen – jedni wolą materace miękkie, inni bardziej twarde. Część osób lubi zasypiać na plecach, inni – na brzuchu lub boku. Kupując materac dla dwojga, należy uwzględnić preferencje obojga partnerów. Poniższe porady ułatwią nieco ten proces.
Pierwsza kluczowa kwestia to rozmiar materaca. Jako że pojedyncze modele mogą okazać się zbyt ciasne, należy wybrać jedną z wersji produkowaną z myślą o parach. W sklepach najczęściej spotkać można się z wymiarami 140x200 centymetrów, 160x200 centymetrów, 180x200 centymetrów oraz 200x200 centymetrów.


Jeżeli zdecydowaliśmy już, jakiej wielkości ma być nasze łóżko, pora na kolejny parametr, jakim jest konstrukcja. Ta z kolei ma znaczący wpływ na jakość naszego snu i to czy rano będziemy budzili się wyspani czy obolali.


Wiele par decyduje się na zakup materaca o konstrukcji kieszeniowej, gdzie sprężyny są zapakowane w materiałowe kieszenie, które pracują indywidualnie, uginając się każda z osobna tylko w miejscu nacisku. Jako że kieszenie działają niezależnie, nie musimy się tu obawiać o efekt falowania i odczuwania ruchów partnera w czasie zmiany pozycji snu. Co więcej, osoba lżejsza nie będzie staczała się w kierunku cięższej.


Równie popularną odmianą materaca dla dwojga są modele z konstrukcją piankową, które także posiadają wysoką elastyczność punktową, dzięki czemu nie przenoszą drgań wywołanych ruchem jednego partnera na stronę drugiego. W modelach piankowych, także nie ma problemu z staczaniem się osoby lżejszej w kierunku cięższej. Materace piankowe są dobrym rozwiązaniem także w przypadku osób z alergią.


W przypadku par nie znajdą natomiast zastosowania materace bonellowe, a to ze względu na fakt, iż posiadają elastyczność powierzchniową. Nacisk wywierany na jedną sprężynę przenosi się na sąsiednie, które łączą się ze sobą. W konsekwencji, cała powierzchnia materaca pracuje, a ruch jednej osoby jest bardzo mocno wyczuwany przez partnera. Lżejsza osoba może się wówczas przesuwać w stronę cięższej, jako że materac wygina się pod wpływem większej liczby kilogramów.