Jak dobrać materac dla pary o sporej różnicy wagi?

Jak dobrać materac dla pary o sporej różnicy wagi?

Spanie dwóch osób w jednym łóżku może być niemałym wyzwaniem, gdy partnerzy w znaczący sposób różnią się od siebie masą ciała. Nie musi to jednak oznaczać od razu konieczności przeniesienia się drugiej połówki na kanapę w salonie lub zakupu drugiego łóżka. Z problemem tym możemy sobie poradzić na trzy różne sposoby.


Pierwszy z nich to kupno dwóch mniejszych materacy, każdy o twardości dopasowanej do indywidualnych potrzeb, zamiast jednego większego. To dobry wybór nie tylko ze względu na komfort snu, lecz także wygodę użytkowania. Mniejszy materac znacznie łatwiej wynieść z mieszkania (co może się okazać niezwykle pomocne podczas przeprowadzki), odwrócić (czynność tę powinno się wykonywać co około 3-6 miesięcy, przekręcając nie tylko na drugą stronę, lecz także o 180 stopni) czy ściągnąć pokrowiec w celu wyczyszczenia lub wymiany. Część osób może obawiać się, że połączenie dwóch materacy stworzy niewygodną przestrzeń między nimi i utrudni zasypianie w ramionach partnera. Zupełnie niepotrzebnie – o ile mają one taką samą wysokość, żaden dyskomfort nie jest odczuwany.


Drugim rozwiązaniem jest jeden wspólny materac stworzony specjalnie dla par, który tworzą dwa osobne o różnych poziomach twardości na każdej połowie. Po jednej z nich jest on twardy, po drugiej – średni. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku gdy partnerzy znacząco różnią się wagą, a koniecznie chcą spać na jednym, wspólnym materacu. Najpopularniejszymi z materacy stworzonych specjalnie dla par, są modele kieszeniowe. Ich główną warstwę stanowią sprężyny kieszeniowe, które uginają się indywidualnie wyłącznie w miejscach nacisku ciała, idealnie dopasowując się do konkretnej sylwetki. Ciężar partnera nie wpływa tu w żaden sposób na komfort snu drugiej osoby, a ruchy wywołane np. zmianą pozycji nie są przenoszone na całą powierzchnię materaca.


Ostatnia z propozycji to kupno jednego materaca o twardości dopasowanej do osoby cięższej. Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, to warto zastanowić się nad modelem kieszeniowym. Materace kieszeniowe, dzięki swojej budowie, uginają się tylko w miejscach nacisku, dzięki czemu nie przenoszą drgań wywołanych ruchem jednej osoby, na drugą połówkę łóżka. Partnerzy nie przeszkadzają sobie wzajemnie i nie wybudzają. Modele kieszeniowe są bardzo wytrzymałe. Gdy nie przekonują nas sprężyny możemy wybrać materace piankowe, które także uginają się tylko w miejscu nacisku i dobrze amortyzują ruchy, nie przenosząc drgań.