Warstwa komfortu w materacu. Jaką wybrać?

Warstwa komfortu w materacu. Jaką wybrać?

Warstwa komfortu to nic innego, jak zewnętrzna część materaca. Do ich produkcji stosuje się między innymi pianki poliuretanowe, wysokoelastyczne, termoplastyczne i lateksowe oraz maty kokosowe. Poniżej pokrótce opiszemy każdy z materiałów.

  • Pianka poliuretanowa – najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które cieszy się największą popularnością, co jest związane z jej niską ceną przy jednocześnie wysokim komforcie codziennego użytkowania. Co więcej, zapewnia ona dobre podparcie kręgosłupa, będąc materiałem sprężystym i elastycznym.
  • Pianka wysokoelastyczna (nazywana także pianką HR, czyli High Resiliense Foam). Główna zaleta tego produktu to zapewnianie bardzo dobrego podparcia dla ciała. Wraca ona do wyjściowej pozycji tuż po ustaniu nacisku. Jest również trwała – pod tym kątem wygrywa z nią wyłącznie pianka lateksowa.
  • Pianka termoelastyczna inaczej nazywana pianką leniwą (lazy foam), z pamięcią (memory foam) czy VISCO. Co ciekawe, materiał wykorzystywany do jej produkcji został wynaleziony w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku w laboratoriach NASA. Pianka miała wówczas za zadanie zapewniać komfort astronautom w czasie lotów kosmicznych. Pianka termoelastyczna posiada cały szereg zalet: dopasowuje się do kształtu ciała na skutek działania temperatury, bardzo dobrze podpiera całe ciało, nadaje przyjemne uczucie otulenia. Wszystko to czyni z niej produkt idealny dla seniorów oraz rekonwalescentów.
  • Pianka lateksowa – stanowi połączenie surowca syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego. Cechuje się największą trwałością spośród wszystkich opisanych tu surowców. Co więcej, daje ciału optymalne podparcie, bez względu na przyjmowaną pozycję snu, jest sprężysta i elastyczna oraz jest materiałem o wysokim stopniu higieny.
  • Mata kokosowa – to surowiec organiczny, który pozyskuje się z łupiny orzecha kokosowego. Jego główne zalety to duża przewiewność oraz twardość. Często stosuje się ją w materacach dla niemowląt. W materacach dla dorosłych stosuje się ją w celu utwardzenia powierzchni.
  • Na tego typu produkt warto wydać nieco więcej – wyroby wysokiej jakości skutecznie chronią bowiem materac przed gromadzeniem się oraz rozwojem alergenów. Są one także bardzo przewiewne, co umożliwia odprowadzanie wilgoci z materaca, zwiększając jednocześnie komfort snu i redukując problemy z nadmierną potliwością.