Wszystko o materacach piankowych

Wszystko o materacach piankowych

Poszczególne wersje materacy piankowych różnią się od siebie właściwościami, elastycznością oraz twardością. W sklepach spotkać można się z modelami z pianki poliuretanowej, wysokoelastycznej, lateksowej, termoelastycznej lub stanowiących ich miks. Oto garść przydatnych informacji na ich temat.


Pierwszy typ materacy piankowych, poliuretanowe, to idealne rozwiązanie dla osób o ograniczonym budżecie. Bez obaw – niska cena nie idzie tutaj w parze z kiepską jakością. Tego typu materace są bardzo wygodne. Idealnie sprawdzą się w przypadku małych dzieci, które mogą trwale je uszkodzić lub wybrudzić podczas zabaw. To także świetna propozycja dla posiadaczy czworonogów mogących przegryźć, podrapać lub zamoczyć nasze posłanie. Materace poliuretanowe z powodzeniem wykorzystać można również w sypialni dla gości lub na działce. Ze względu na bardzo korzystną cenę, ich wymiana na nowy model nie stanowić będzie żadnego problemu.


Ulepszoną wersję materaców poliuretanowych stanowią modele wykonane z pianki wysokoelastycznej, określane także mianem pianki HR (High Resiliense Foam). Modele te sprawdzą się zarówno jako wkład, jak i wierzchnia warstwa, na przykład w materacach kieszeniowych. Wersja wykonana z pianki wysokoelastycznej to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na wysokim komforcie snu i doskonałej trwałości. Kupując taki materac możemy mieć pewność, że posłuży nam przez wiele lat (związane jest to z faktem, że pianka wysokoelastyczna cechuje się większą gęstością niż poliuretanowa).


Bardzo popularne są także miksy różnych pianek, szczególnie połączenie materaców piankowych poliuretanowych lub wysokoelastycznych z dodatkową pianką lateksową lub termoelastyczną.
Jeśli chodzi o cechy charakterystyczne materacy piankowych, podstawową stanowi duża elastyczność punktowa, czyli uginanie się materaca tylko w miejscu nacisku. Właściwość ta sprawia, że materac świetnie dopasowuje się do konkretnej sylwetki oraz pozycji snu, przez co jest bardzo wygodny w użytkowaniu. Oczywiście aby zagwarantować sobie najwyższy komfort należy pamiętać o dobrze dobranej twardości. Dzięki wspomnianej elastyczności punktowej materace piankowe są świetnym wyborem także dla par. Dzięki temu, że materac ugina się tylko w miejscu nacisku, nie ma tu problemu z wzajemnym wybudzaniem się partnerów. Materace piankowe nie przenoszą drgań wywołanych np. wstawaniem lub zmianą pozycji snu przez jedną osobę. Dodatkowo doskonale amortyzują ruchy i są ciche w użytkowaniu.


Materace piankowe to także doskonała propozycja dla osób z alergiami – ich budowa uniemożliwia bowiem przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza posłania. W połączeniu z dodatkową warstwą bardzo higienicznej pianki lateksowej stanowią świetny wybór dla alergików (oczywiście po wykluczeniu alergii na sam lateks).