Elastyczność punktowa i powierzchniowa, a materace dla par

Elastyczność punktowa i powierzchniowa, a materace dla par

Jednym z kluczowych parametrów każdego materaca jest wykazywany przez niego rodzaj elastyczności. Wyróżnia się modele bonellowe z elastycznością powierzchniową oraz kieszeniowe i piankowe, w przypadku których mamy do czynienia z elastycznością punktową. Która wersja lepiej sprawdzi się w przypadku materaca dla pary?


W przypadku materacy bonellowych mamy do czynienia z systemem sprężyn, które są połączone przy pomocy drutu w jedną całość. Na skutek nacisku, cała ich płaszczyzna ulega odkształceniu. Właściwość ta nazywana jest elastycznością powierzchniową. Z tego właśnie względu, takie materace nie sprawdzą się w przypadku par. Śpiąc z partnerem każdy nasz ruch, na przykład podczas zmiany pozycji snu, jest tutaj odczuwany przez drugą osobę. W przypadku modeli z elastycznością powierzchniową, uczucie falowania spowodowane ruchem ukochanej osoby może być przyczyną sporego dyskomfortu i częstego przebudzania się w nocy. Takie materace doskonale sprawdzą się natomiast u starszych dzieci.


Elastyczność punktowa to natomiast właściwość sprawiająca, że powierzchnia materaca ugina się wyłącznie w miejscu nacisku, z czym mamy do czynienia w materacach kieszeniowych oraz piankowych. Cecha ta pozwala nam cieszyć się optymalnym podparciem całego ciała i zachowywaniem naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jest to niezwykle ważne, jako że zaburzenie prawidłowego kształtu układu szkieletowego wiąże się z intensywną pracą mięśni, które podczas snu powinny odpoczywać. Takie materace świetnie sprawdzą się w przypadku par. Jako że uginają się one jedynie w miejscu nacisku, nawet najbardziej intensywny ruch nie jest odczuwany po stronie partnera. Powierzchnia materaca nie faluje i nie odkształca się w sposób zmuszający drugą połówkę do zmiany pozycji.