Jaki rodzaj materaca dla pary wybrać?

Jaki rodzaj materaca dla pary wybrać?

Wybór materaca dla dwojga to doskonały sposób na sprawdzenie w praktyce, w jakim stopniu udało się nam opanować sztukę kompromisu. Kupując go, w jednakowym stopniu pod uwagę należy wziąć potrzeby nasze oraz naszej drugiej połówki.


Pierwsza z kluczowych kwestii to rozmiar. Najczęściej mamy do czynienia z modelami o szerokości 140, 160 , 180 oraz 200 centymetrów. Przyjmuje się, że każdy z nas potrzebuje około 70 centymetrów do komfortowego wypoczynku. Warto jednak dołożyć dodatkowe 20 centymetrów, dla uzyskania stuprocentowej wygody, tym bardziej, gdy zdarza się, że w łóżku poza nami lubi sypiać także nasza pociecha czy ukochany czworonóg.


Jeśli chodzi o wybór konstrukcji, w przypadku materacy dla par najlepiej sprawdzają się modele kieszeniowe oraz piankowe. W pierwszych z nich sprężyny są pakowane w materiałowe kieszenie, dzięki czemu pracują w sposób w pełni niezależny. Co za tym idzie - nie musimy się obawiać o efekt falowania i odczuwania ruchów partnera podczas zmiany pozycji. Materace kieszeniowe, które uginają się tylko w miejscu nacisku, bardzo dobrze podpierają ciało podczas snu, dopasowując się do śpiącego i są bardzo wytrzymałe. Wiele par decyduje się także na zakup materaca piankowego, który dzięki strukturze pianki idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, gwarantując mu stosowne podparcie przy jednoczesnej doskonałej wentylacji. Gdy w łóżku mają spać dwie osoby, najlepiej zrezygnować natomiast z zakupu materaca o konstrukcji sprężynowej bonellowej. Wyraźnie wyczuwalne na jednej połówce są tu ruchy partnera, a co więcej – lżejsza osoba może się delikatnie zsuwać na część bardziej obciążoną. Taki materac dobrze sprawdzi się natomiast u starszych dzieci.


Alternatywą może być zakup modelu stworzonego specjalnie dla par (jedna jego część cechuje się dużą twardością, druga – średnią) lub dwa osobne, dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego z partnerów.